ikerszivattyús szennyvízátemelő

Az egyszivattyús és ikerszivattyús szennyvízátemelő gépészetek üzemeltetésének gyakorlati különbségei

Nagyobb családoknál vagy társasházaknál a magas fokú üzembiztonság miatt ikerszivattyús szennyvízátemelő gépészetet ajánlott telepíteni. Alapvetően a Megrendelő felelőssége, hogy üzembiztos rendszert építtessen ki az ingatlanára. A szennyvízátemelő gépészeteknél előfordul, hogy idegen anyag (betét, tampon, nedves törlő kendő, felmosórongy, stb.) kerül az átemelőbe, ilyenkor megszorul a szivattyú, és kiáll hibára a rendszer. Figyelmeztető fény- és hangjelzést ad a vész-vízszint jeladó, de az a kérdés, hogy mikor ér oda valaki elhárítani a hibát…

ikerszivattyús szennyvízátemelő

Előfordul, hogy egyes településeken a helyi szolgáltató átveszi üzemeltetésre a szennyvízátemelő rendszert. A gyakorlatban ez a szolgáltatás nem nevezhető európai színvonalúnak, sem rugalmasnak, mivel innentől nincs igazi gazdája a szennyvízátemelő berendezésnek. Cégünknél nincs gyorsszolgálat üzletág, ezért nem minden esetben tudunk azonnal reagálni, amikor gond van az átemelővel. Gyakorlati tapasztalat, hogy a szennyvízátemelőkkel munkaidő után, hétvégén, hosszú hétvégén, ünnepek alatt, ill. szélsőséges időjárási viszonyok idején szokott probléma lenni…

Érdemes átgondolni, hogy a magas szintű üzembiztonság érdekében egyszivattyús helyett kétszivattyús (ikerszivattyús) átemelő gépészet kerüljön telepítésre. Az ikerszivattyús gépészet váltott üzemben működik, a szivattyúk közel azonos üzemórát mennek, viszont ha az egyik szivattyú elakad vagy kiáll hibára, akkor a másik továbbra is képes ellátni a feladatát.

szennyvízszivattyú

Mik az alapvető különbségek az örvénykerekes és aprítókéses szennyvízszivattyúk között?

Az örvénykerekes és az aprítókéses szennyvízszivattyú is merülőmotoros, vagy más kifejezéssel búvármotoros szennyvízszivattyú. Az örvénykerekes szennyvízszivattyúk házának alsó részén egy kör alakú nyílás található, melynek átmérője -típustól függően- 30-60 mm között van. A darabos anyagok ezen a nyíláson keresztül a szivattyúházba kerülnek, majd a nyomócsonkon távoznak. A járókerék mozgási energiát ad át a szivattyúházban lévő szennyvíznek, amely a nyomóoldalon távozik. Tehát az örvénykerekes szennyvízszivattyúk dugulás-mentesen szállítják a szennyvízben lévő lebegő szemcséket. A gyakorlatban az okozhat üzemzavart, ha egy nagyobb méretű szilárd szennyeződés a szívónyíláshoz kerül, és eldugítja a szennyvíz áramlásának útját.

szennyvízszivattyú

Az aprítókéses szennyvízszivattyúk házának alsó részén egy aprítókés található, mely szétdarabolja a szennyvízben lévő szilárd részeket. Az aprítókés felett pedig egy járókerék van, ami továbbítja a szennyvizet -a benne lévő aprított darabokkal- a nyomóoldal felé. Tehát az aprítókéses szennyvízszivattyúk darabolás után szállítják a szennyvízben lévő lebegő szemcséket. A gyakorlatban az okozhat üzemzavart, ha egy nagyobb méretű szilárd szennyeződés az aprítókéshez kerül, és megállítja az aprítókést, vagy a következő beinduláskor nem engedi működni az aprítókést.

A kivitelezői gyakorlatunkban az örvénykerekes szivattyúk üzembiztosabbnak és strapabíróbbnak bizonyultak, mint az aprítókéses szivattyúk. A szakmai összefüggéseket nem ismerő érdeklődök sokszor „darálós” szennyvízszivattyút keresnek a szennyvíz átemelési problémájuk megoldására. Elterjedt tévhit, hogy a darálószerkezettel vagy aprítókéssel készült szivattyúk a „szennyvízszivattyúk”. A szivattyútechnikában jártas szakértőként határozottan állíthatom, hogy a megkeresések többségében kényelmesen elegendő egy örvénykerekes szennyvízszivattyú a feladat megoldására.

A szerviz statisztikákat elemezve szintén látható, hogy az örvénykerekes szennyvízszivattyúval szerelt átemelőkhöz ritkábban hívják ki a szervizünket hibaelhárításhoz vagy javításhoz.

Hogyan válasszunk megfelelő szennyvízátemelő rendszert ?

A megfelelő szennyvízátemelő rendszer kiválasztása felelős, átgondolandó döntés az otthoni és az ipari alkalmazások esetében egyaránt, hiszen a rendszer biztosítja a hatékony és megbízható szennyvízkezelést, minimalizálva a karbantartási költségeket és a negatív környezeti hatásokat. Ebben a cikkben bemutatjuk a legfontosabb szempontokat és lépéseket, amelyek segítenek kiválasztani a megfelelő szennyvízátemelő rendszert.

Elhatározás

Lényegében 5 szempont figyelembevételével és azok alapos átgondolásával le lehet szűkíteni a szennyvízátemelők választékát és egészen közel tud kerülni az optimális döntéshez. Fontos, hogy az alábbi szempontok mentén és szakemberekkel együttműködve hozza meg a döntést, ne az ismerősök tapasztalataira támaszkodva, mert a legtöbb esetben teljesen egyedi megoldás lesz a hosszú távon is megfelelő.

Terhelésbecslés és a kapacitás

A rendszer kapacitása rendkívül fontos tényező. Elvárás, hogy a rendszer képes legyen kezelni a várható szennyvíz mennyiségét, beleértve a csúcsterheléseket is. Becsülje meg a keletkező maximális napi szennyvízmennyiséget, és válasszon olyan rendszert, amely legalább 20-30%-kal nagyobb kapacitással rendelkezik, mint a várható legmagasabb terhelés. Ennek köszönhetően a rendszer teljesítménye elegendő lesz és elkerülhető az is, hogy feleslegesen túlméretezett a szennyvízátemelő szivattyú. Ezen kívül még fontos a szennyvíz típusa is, hiszen ez szintén befolyásolja a kiválasztásra kerülő szivattyú típusát. A háztartási szennyvízhez általában kisebb szivattyúkra van szükség, míg az ipari szennyvízhez nagyobb szivattyúkra és további szűrési lépésekre lehet szükség. Ebben a fázisban is ajánlott szakemberrel konzultálni, hiszen alapos körültekintést igényel a felmérési folyamat annak érdekében, hogy elérje a kívánt eredményt.

Helyszín kiválasztása és alapvető tervezési tényezők

A szennyvízátemelő rendszer tervezésekor a helyszín és az alapvető tervezési tényezők meghatározása kulcsfontosságú a megbízható és hatékony működéshez. Ezek a tényezők segítenek meghatározni a megfelelő szivattyúk típusát, a rendszer méretét és a telepítési folyamatokat. Figyelembe kell venni a terepviszonyokat, hiszen befolyásolják a szivattyúk szükséges nyomását és a szennyvízátemelő rendszer elrendezését. Dombos területen, hegyvidéken nagyobb emelőmagassággal rendelkező szivattyúkra lehet szükség, míg sík terepen alacsonyabb emelőmagasságú szivattyúk is elegendőek lehetnek. Az adott helyszínen lévő talaj típusát is fel kell mérni, meg kell határozni, mert befolyásolja a szükséges vízelvezetési megoldásokat. Fontos, hogy a kiválasztott szennyvízátemelő berendezés helye bármikor könnyen megközelíthető legyen, a szükséges karbantartások és esetleges javítások ne járjanak felesleges és körülményes lépésekkel.

További tényezők: költségek, igények

Természetesen mindannyian azt szeretnénk, hogy a lehető legalacsonyabb költségekkel tudjuk kiépíteni a szennyvízátemelő rendszert. Ehhez minden szempontból ideális körülmények szükségesek, legalábbis törekedni kell ennek az állapotban az elérésére. Válasszunk megbízható márkát, energiahatékony és lehetőség szerint könnyen karbantartható rendszert. Cserébe alacsonyabb üzemeltetési költséggel, kevesebb üzemszünettel és alacsonyabb karbantartási költségekkel számolhatunk, valamint a garanciális feltételeket is ajánlott figyelembe venni.

Lényeges szempont, hogy kalkulálni kell a hosszú távú tervekkel, igényekkel, várható bővüléssel és minden más kérdéses tényezővel. Ha az előbbiek akár egyike is valószínűsíthető, akkor ennek megfelelően kell tervezni és kiválasztani a szennyvízátemelő berendezést.

A berendezés kiválasztása

Ez az a pont, ahol az eddig megszerzett információk alapján meg kell hoznia a döntést: ki kell választania a számára ideális szennyvízátemelő berendezést. Ide tartozik a terhelésbecslés, a helyszín és a környezeti tényezők elemzése, tervezés és a felmerülő jövőbeni igények, költségek kalkulálása.

Ha bizonytalan a döntésében, vagy segítségre van szüksége, akkor hívjon minket és szakértő kollégáink a segítségére lesznek !

A telepítés és az üzembe helyezés

A szennyvízátemelő rendszer telepítése és üzembe helyezése összetett folyamat, amely precíz tervezést és gondos kivitelezést igényel. A helytelen telepítés vagy beüzemelés komoly problémákhoz vezethet, amelyek nemcsak üzemzavart, hanem költséges javításokat is okozhatnak. Összeszedtük azokat a kulcsfontosságú szempontokat, amelyeket figyelembe kell venni a telepítés és az üzembe helyezés során.

A megfelelő előkészítés és tervezés a sikeres kivitelezés alapja. Az szennyvízátemelő akna általában műanyag, az aknán belüli szerelvényezés pedig PVC nyomó szerelési anyagokból épül fel. A körülötte levő részeket, homokot vagy földet tömöríteni kell, ezért mindenképp javasoljuk a tapasztalt telepítőket, és így biztosítva van, hogy minden lépés az előírásoknak megfelelően történjen. A telepítés során minden apró részletre figyelni kell: a szennyvízátemelő akna telepítésére, a körülötte lévő részek tömörítésére, az épület felől érkező csatorna csővezeték bekötésére, a nyomócső megfelelő csatlakoztatására az átemelő aknához, a szennyvízszivattyú szakszerű beépítésére, az aknán belüli szerelvényezés kialakítására, az úszókapcsolók felszerelésére és beállítására, illetve a motorvédelem-vezérlés felszerelésére. A munkálatok befejezése után a következő lépés az üzembe helyezés és biztonsági ellenőrzés, próbaüzem. Ez idő alatt meggyőzödhetünk arról, hogy minden egyes funkció megfelelően működik-e. Ha valami hiba tapasztalható a szennyvízátemelő rendszerrel kapcsolatban, akkor azt még ott helyben szükséges kijavítani, majd ezután újra ellenőrizni, hogy sikeres volt-e a hibaelhárítás.

A szennyvízátemelő rendszer telepítése és üzembe helyezése során tehát a legfontosabb szempont a gondos tervezés, a megfelelő anyagok és berendezések kiválasztása, valamint a szakszerű kivitelezés és a rendszer ellenőrzése.

Szakértő csapatunk minden lépésben maximális odafigyelést és teljeskörű tervezést nyújt, hogy hosszú távon is megbízható és megfelelően működő rendszert építsen ki az Ön számára. Forduljon hozzánk bizalommal !

 

Négy tipp a szennyvízátemelő rendszer élettartamának és üzembiztonságának maximalizálásához

A szennyvízátemelő rendszerek kulcsfontosságú szerepet játszanak a modern városok, a beépített hegyvidéki részek és az ipari létesítmények infrastruktúrájában. Ahhoz, hogy hosszú élettartamúak és üzembiztosak legyenek, elengedhetetlen hozzá a rendszeres karbantartás, a megfelelő üzemeltetés.

Ebben a cikkben összegyűjtöttünk 4 hasznos tippet, amivel maximalizálhatja a szennyvízátemelő rendszere élettartamát és üzembiztonságát.

A szennyvízszivattyú élettartama

A szennyvíz szivattyúnak – mint minden más eszköznek vagy gépnek – van egy átlagos élettartama. Ez az átemelő szivattyúnál 5-7 év, míg a nagyobb teljesítményű ipari társainál sokkal szélesebb tartományban mozog: 5-15 év. Fontos, hogy átlagos élettartamról beszélünk: az a szennyvízszivattyú, amely rendszeresen karban van tartva, hosszabb élettartamú lesz, akár megtarthatja a kezdeti állapotát, így hatékonyságát is, szemben az elhanyagolt készülékekkel.

A rendszeres karbantartás és ellenőrzés

A hosszú távon is jól működő berendezés érdekében az első és talán legfontosabb, amit tehet az a karbantartás és a rendszeres ellenőrzés. A karbantartás és az ellenőrzés magába foglalja a szivattyúk, a visszacsapószelepek, az úszókapcsolók és a nyomóoldali csőszakaszok és szerelvények ellenőrzését, tisztítását, valamint szükség esetén cseréjét. Hogy maximalizálja a rendszer hatékonyságát, ütemezze be rendszeresen a kb. havonta esedékes ellenőrzéseket (ránézés szinten) és félévente szükséges alapos karbantartásokat. Ezzel megelőzheti, hogy a kisebb hibák nagyobb problémákká váljanak, illetve elkerülheti a további költségeket. Az átemelő szivattyúk élettartamát befolyásolják az üzemi körülmények is, mint például a szennyvíz típusa, az emelőmagasság és a szállítási távolság.Nem nehéz feladat a szennyvízszivattyúk karbantartása, de a higiéniás szabályokat mindenképp ajánlott betartani. Amennyiben nem rendelkezik kellő tapasztalattal a szivattyúk ellenőrzését, karbantartását illetően, feltétlenül keressen fel egy megbízható szakembert, aki szakszerűen elvégzi a karbantartási munkálatokat.

Tisztítás és előszűrés 

Ön is lehet előrelátó:

a szennyeződések, törlőkendők és egyéb szilárd anyagok előszűrése csökkenti a szennyvízátemelő berendezés meghibásodásának kockázatát, ill. segít megelőzni a szivattyúk károsodását. Olyan létesítményeknél (éttermek, szórakozóhelyek), ahol sűrűn kerülnek idegen anyagok a szennyvízátemelőbe, durva előszűrő ház beépítésével lehet vigyázni az átemelő szivattyúk élettartamára. Az előszűrő ház felületének tisztítása kisebb feladat és jóval kevesebb energiabefektetést igényel, mint az idegen anyagok okozta hibaelhárítás, valamint a szennyvízszivattyú szervizelése.

Az úszókapcsolók kiemelten fontos szerepet töltenek be a megfelelő működésben, viszont ha elszennyeződnek vagy felületükre tapad valami, akkor csökkenhet a hatékonyságuk.

Keressen fel egy megbízható szakembert, aki megfelelő ismeretek birtokában megoldja a tisztítással kapcsolatos feladatokat és kellő tájékoztatást nyújt az Ön számára!

Képzett szakemberek bevonása 

A szennyvízátemelő rendszerek kezelése és karbantartása szakértelmet igényel. Fontos, hogy a rendszert olyan személyek kezeljék, akik megfelelő képzésben részesültek és ismerik a szivattyús gépészetek üzemeltetésének számos részletét. Az ő szakértelmük és tudásuk mellett a tapasztalatuk is sokat segít abban, hogy kialakítsák az optimális üzemeltetési feltételeket, valamint megelőzzék az esetleges problémák kialakulását.

A szennyvízátemelő rendszer hatékony üzemeltetése segít meghosszabbítani az élettartamát és csökkenteni az üzemeltetési költségeket. Ez magába foglalja a szivattyúk üzemidejének hatékony beállítását, az úszókapcsolók optimális beállítását, valamint az esetleges szivárgások azonnali kijavítását.

Szakértő kollégáink segítenek a szennyvízátemelő rendszerek üzemeltetésének optimalizálásában, a hatékonyságának növelése érdekében. Keressen minket!

A környezeti faktorok figyelembevétele 

Elengedhetetlen, hogy a szakemberek felmérjék és ellenőrizzék a környezeti tényezőket, melyek hatással vannak a berendezés élettartamára és működésére is. Ilyen környezeti faktor lehet a hőmérséklet, a páratartalom, az esetleges vegyszerek és az időjárási körülmények. Az extrém időjárási viszonyoknak megfelelő intézkedéseket kell tenni, például a fagy, a túlmelegedés, esetleg a túlhevülés ellen is megoldást kell találni. A túl magas vagy túl alacsony hőmérséklet károsíthatja a szivattyút. Fontos továbbá a páratartalom is, mert az extrém magas érték károsodást okozhat a szivattyús gépészet vezérlési részében, motorvédelmében.

Bízza ránk a rendszeres ellenőrzéseket és a szükséges javításokat, hogy maximalizálja a szennyvízátemelő rendszere élettartamát, üzembiztos működését!

A dugulás megelőzése, a megfelelő rendszer fontossága

Ahol szennyvízátemelő berendezés biztosítja a szennyvíz elvezetését, nagyobb figyelmet kell fordítani az üzembiztonság megőrzésére. Ha idegen anyag (felmosórongy, nedvestörlő kendő, egészségügyi betét, ételmaradék, csont, stb…) kerül a rendszerbe, akkor az dugulást okozhat.
A dugulás az egyik legkellemetlenebb szituáció. Ilyenkor a szennyvíz egyszerűen nem tűnik el a WC-ből. A helyzet nem csak kellemetlen és bosszantó, de higiéniai problémákat is okozhat. Szerencsére a dugulás megelőzhető, de ha megtörtént, akkor orvosolható probléma.

Miért nem folyik el a szennyvíz?

Fontos kérdés, hogy hol alakult ki a dugulás, ami miatt nem tud elfolyni a szennyvíz. A szennyvízátemelő aknában kialakult dugulásra az jellemző, hogy általában házilag is meg lehet szüntetni. A csővezeték rendszerben kialakult dugulás elhárításához viszont szakembert kell hívni.

Hogyan előzze meg a dugulást?

A gravitációs csőszakaszban kialakult dugulásban majdnem mindig az a gond, hogy a csőben lévő -akár egyszeri vagy lassan felgyülemlett- anyagoktól alakul ki. Általános probléma lehet, hogy nem megfelelő a csőszakasz lejtése, illetve vékonyabb a cső, ami miatt könnyebben megakad benne minden. A terep adottságai miatt sokszor nem elegendő a gravitációs elvezetés, ezért szennyvízátemelő berendezés alkalmazása szükséges. Segítségével lehetőség adódik úgynevezett nyomott szennyvízhálózat kialakítására. Lényege, hogy a szennyvízátemelő aknába gravitációs úton összegyűjtött szennyvizet átemelő szivattyúval felemelik egy magasabb pontra, ahonnan újra gravitációs úton távozik az utcai közcsatornába. Ez a megoldás a szivattyúk alkalmazása nélkül nem tudna megvalósulni.

dugulás

A dugulásnak számos oka lehet. A leggyakoribbak a következők:

● Nem jól átgondolt és kivitelezett szennyvízelvezető rendszer. Sokszor nem elegendő a hagyományos, gravitációs elvezetés, célszerűbb és hatékonyabb megoldás egy üzembiztos, megfelelő teljesítményű szennyvízátemelő berendezés.
● Túlzott mennyiségű toalettpapír használata. Gyakorlati tapasztalat, hogy kellemesebbek a többrétegű, vastagabb, nehezebben lehúzható és oldódó papírok, de hajlamosabbak eltömíteni a lefolyót.
● Ételmaradékok a WC-ben.
Soha ne dobjon ételt a WC-be, még akkor sem, ha folyékony állagú! A zsíros ételmaradékok lerakódnak a cső falán és dugulást okozhatnak, a nagyobb
darabok pedig értelemszerűen letapadhatnak, akadályozva a víz útját.
● Vizes törlőkendők, betétek.
Ezek a termékek nem bomlanak le vízben és könnyen eltömíthetik a lefolyót.
● Vízkő.
A vízkőlerakódás szűkíti a cső átmérőjét, és a kialakult vízkő elősegítheti a különböző
anyagok letapadását.
● Idegen tárgyak a WC-ben.
Gyakran előfordul, hogy kisgyermekek játékokat, vagy felnőttek mobiltelefonokat
ejtenek a WC-be.

A szennyvízátemelő fontossága

Összegyűjtöttük, hogy miért kiemelten fontos a szennyvízátemelő, hogyan tudja megvédeni az ingatlanát, otthonát a dugulástól. Íme a szennyvízátemelők előnyei:

● A gravitációs szennyvízelvezetés nem mindig lehetséges, ha az adott vizesblokk a csatornarendszer szintje alatt helyezkedik el. A szennyvízátemelő berendezések szivattyúk segítségével emelik fel a szennyvizet a megfelelő szintre, hogy a csatornába folyhasson. Ez elengedhetetlen a mélyen fekvő területeken, pincékben, szuterén helyiségekben vagy olyan épületekben, ahol a gravitációs csatornarendszer magasabban található.
● A szennyvízátemelők segítenek megelőzni a csatorna dugulását a szennyvíz áramlásának fenntartásával. A szivattyúk által keltett áramlás megakadályozza, hogy a szilárd anyagok lerakódjanak a csövekben és dugulást okozzanak.
● Csökkenti a szagokat. A szennyvízátemelők zárt tartályokban gyűjtik össze -átemelés előtt- a szennyvizet, ami segít megakadályozni a kellemetlen szagok terjedését.
● Védi a környezetet. A szennyvízátemelők megakadályozzák a szennyvíz talajba vagy föld alatti vízerekbe jutását, ami környezet szennyezést okozna.

A szennyvízátemelő berendezés, ill. szennyvízátemelő gépészet dugulásának megelőzése:
A szennyvízátemelők hatékony eszközök a szennyvízelvezetéshez, de fontos a megfelelő karbantartásuk a dugulás és üzemzavar megelőzése érdekében. Íme néhány tipp:

● Rendszeresen ellenőrizze a szivattyúkat!
Győződjön meg róla, hogy a szivattyúk megfelelően működnek és nincsenek rendellenes hangok, rezgések!
● Kerülje a szilárd anyagok WC-be kerülését!
Ne dobjon szilárd anyagokat -például pelenkát, nedves törlőket vagy ételmaradékot- a lefolyóba! Ezek eltömíthetik a gravitációs csőszakaszokat és a szivattyúkat.
● Használjon szennyvíztisztító vegyszert!
Amennyiben szennyvízátemelőt üzemeltet, rendszeresen használjon szennyvíztisztító szert a csövekben lévő szerves anyagok lebontására!
● Tervezett karbantartás és tisztítás.
Évente legalább egyszer vegye igénybe szakember segítségét a szennyvízátemelő
berendezés karbantartására és tisztítására!

A szennyvízátemelők karbantartásával megelőzhető a dugulás és üzemzavar, ill. biztosítható a szennyvízelvezető rendszer hatékony, megbízható működése.

A dugulás előjelei

A dugulás általában egyik pillanatról a másikra történik, de legtöbbször vannak előjelek, amikre érdemes figyelni.
Tipikus jel a lassú vízelvezetés: ha a víz a szokásosnál lassabban folyik le a mosdóból, mosogatóból vagy a kádból, az dugulásra utalhat, a kellemetlen szag -amit legtöbben csatornaszagként említünk- szintén a dugulás egyik jele. Figyelmeztetésre szolgál még, ha a WC-ből vagy a zuhanytálcából visszaduzzad a szennyvíz, mely komoly dugulásra utal. Végezetül a lefolyóból hallható bugyborékoló hangok -melyek a csőben lévő levegőbuborékokra utalnak- is dugulást jeleznek.

Duguláselhárítás házilag

Természetesen mindenki ismer duguláselhárító trükköket és vannak kifejezetten erre készült
szerek, eszközök, technikák. Máris írjuk, mit érdemes tenni:

● Alapos felmérés, ellenőrzés.
Mindenekelőtt a legelső amit tehet, hogy gondos tervezéssel alakítja ki a ház körüli szennyvízátemelő rendszert, hogy csökkentse a dugulás kockázatát, majd folyamatosan ellenőrizze a működését.
● WC pumpa.
A WC pumpa a legegyszerűbb és leghatékonyabb eszköz a dugulás megszüntetésére, egyszerű a használata, könnyű beszerezni és olcsó. Azonban csak a WC és a WC utáni közeli csőszakasz dugulásának megszüntetésére használható.
● Forró víz.
Öntsön forró vizet a WC-be ! Ha szerencséje van, olyan anyag okozza a dugulást, amelyik a forró víz hatására szétesik apróbb darabokra és a WC újra működőképes
lesz. De ügyeljen arra, hogy a csövek nehogy meglágyuljanak a túlzottan sok forró víztől!
● Szódabikarbóna és ecet.
Öntsön a WC-be egy csésze szódabikarbónát, majd öntse le egy csésze ecettel! A pezsgés segíthet feloldani a dugulást.
● Duguláselhárító folyadék.
A duguláselhárító folyadékok erős vegyszereket tartalmaznak, olyanokat, amik feloldhatják a dugulást. Ilyenkor viszont figyeljen, hogy folyamatosan szellőztessen
közben, mert nem egészséges semmiféle vegyszert belélegezni!
● Duguláselhárító drót, spirál vagy csőgörény.
Meg lehet próbálni a dugulást elhárítani mechanikus eszközökkel (dróttal, spirállal vagy csőgörénnyel).

Ha a házilagos módszerek nem hatnak, akkor duguláselhárító szakembert kell hívni. A szakember speciális eszközökkel rendelkezik a dugulás megszüntetésére.

A duguláselhárító szakember
A duguláselhárítás során a szakemberek speciális eszközöket és technikákat alkalmaznak, amelyekkel gyorsan és hatékonyan szüntetik meg a dugulást. A munka ára a dugulás mértékétől, a helyszíntől és a szükséges eszközöktől függően változhat.

Vannak duguláselhárító szakemberek, akik kémiai módszerekkel (azaz oldást elősegítő szerekkel) szüntetik meg a dugulást, amelyekhez a boltokban nem fér hozzá a végfelhasználó. Továbbá vannak olyanok, akik fizikai eszközökkel dolgoznak (például csőgörénnyel). Mind a két típusú megoldás hatékony lehet.

Cégünk nagy tapasztalattal rendelkezik a szennyvízátemelő rendszerek kivitelezésében, szervizelésében, karbantartásában és üzemeltetésében. Magas üzembiztonságot igénylő szennyvízátemelő gépészetek, berendezések üzemeltetését is tudjuk vállalni. Nyugodtan állíthatjuk, hogy az általunk kivitelezett, majd üzemeltetett vagy karbantartott szennyvízátemelő rendszerek esetén nem kell tartani a dugulás okozta problémáktól.

Keressen minket!
Precíz és alapos felmérés után megtervezzük az Ön számára tökéletes szennyvízátemelő gépészetet, szennyvízátemelő berendezést!

Szennyvízátemelő hiba

Rendszeres ellenőrzés, tisztítás és karbantartás. Ha egyiket sem mulasztjuk el, odafigyelünk, akkor máris sokat tettünk azért, hogy a szennyvízátemelőnk optimálisan működjön. Ettől függetlenül nem várt hibák bármikor előfordulhatnak: legtöbbször a helytelen használat miatt. Íme, a lehetséges hibák és a megoldások.

A szennyvízátemelő lelke a szivattyú

Az előző cikkünkben megírtuk, hogy szennyvízátemelőre – legtöbbször – akkor van szükségünk, ha az épület vizes blokkjai alacsonyabban vannak, mint a szennyvízcsatorna. Ilyenkor a szennyvizet és a szennyezett vizet át kell emelni, erre pedig szivattyút használunk. A szivattyú a legfontosabb és egyben a legsérülékenyebb része az átemelőnek és talán az egyetlen, amely meghibásodhat. De hogyan kerülhető el és melyek a leggyakoribb okok?

Védd ki a hibát

Mielőtt elmondjuk, hogy melyek a leggyakoribb hibák és mi a teendő, előtte a legfontosabb: rendszeres karbantartással, tisztítással (melyet minden esetben szakemberre kell bízni) a szennyvíztisztítónk és a szivattyú élettartama sokkal hosszabb lesz, mint egy koszos elhanyagolté. Ezért a – helyes használat mellett – a legfontosabb feladat a prevenció, azaz a megelőzés: rendszeres karbantartással megelőzhetőek a tipikus hibák is, például a dugulás.

A dugulás, eltömődés

A leggyakoribb hiba, amely részben elkerülhető lenne. A dugulást legtöbbször a felhalmozódott zsírok, olajok (ezért ne öntsük semmiképpen a használt olajat a WC-be vagy a konyhai lefolyóba), ételmaradékok (főleg azok, amelyek a víz hatására megduzzadnak, például egy kenyér, vagy csontok, nagyobb cafatok) vagy a WC-be dobott tárgyak (például az illatosító) okozzák.  A dugulást meg lehet előzni odafigyeléssel és rendszeres karbantartással, amit szakemberre kell bízni.

Elektromos problémák

Az átemelőben működő szivattyú elektromos árammal működik, ezért kifejezetten fontos, hogy megfelelő elektromos védelemmel lássuk el: egy rövidzárlat például károsíthatja, tönkre is teheti. De ugyanígy figyeljünk oda a túlterhelésre, mert leéghet a motorja. Gondosan szakember által megtervezett rendszer része a motorvédelmi elektronika, mely amellett, hogy hiba, túláram esetén megvédi a teljes leégéstől a szivattyúnkat, legtöbbször garanciális feltétele is a szivattyúgyártóknak.

A kopás, korrózió

Sajnos a szivattyú kopása és korrodálása teljesen természetes, hiszen vízzel, szennyvízzel, szennyezett vízzel érintkezik. Ezeket a problémákat a karbantartáskor észre lehet venni (vagy abból, hogy csökken a hatékonysága) és javítani lehet az adott alkatrész cseréjével, illetve a korróziómentesítéssel. Persze, ha a szivattyú élettartamát is figyeljük, nyilvánvaló, hogy egy évtizede működő szivattyú már nem olyan hatékony, mint egy új.

Hidraulikus problémák

Az első bekapcsolás után egyenes út vezet oda, hogy idővel a szivattyú gyengül, a hatékonysága csökken, a nyomás alacsonyabb lesz. A folyamat kitolható azzal, ha jó minőségű szivattyút választunk és azt rendszeres karbantartással üzemeltetjük.

Mechanikus problémák

A szivattyúnak bármikor „előjöhet” egy mechanikai hibája: akár az, hogy egy alkatrész elromlik, valami beleakad és eltörik, egészen addig, hogy teljesen tönkremegy. Erre utaló jeleket leginkább a karbantartáskor vehet észre a szakember.

Mi a teendő, ha elromlott a szennyvízátemelő szivattyú?

Ahogy észleljük a hibát haladéktalanul szerelőt kell hívni különben a szennyvíz „elszabadulhat” és rettenetes károkat okozhat. Az is helyes gondolat, ha a szakember kiérkezéséig már nem használjuk a vizes helyiségeket, nem terheljük a rendszert. Nem feltétlen ajánljuk, hogy magad kezdj a hiba kijavításához, hiszen egyetlen rossz mozdulat többet árt, mint használ.

Mindent tudunk a szivattyúkról: hívj minket szakmai tanácsért vagy konkrét segítségért!

Mikor van szükség szennyvízátemelőre?

Körülbelül 100-130 liter. Ennyi szennyvíz keletkezik – fejenként – az otthonodban egyetlen nap alatt azért, mert használod a toalettet, a mosdót, zuhanyzol, iszol, mosogatsz vagy olyan gépeket használsz, amelyek szennyvizet termelnek: például mosógépet vagy mosogatógépet. De mi történik ezzel a rengeteg szennyvízzel, hogyan lehet elvezetni, és miért lehet szükség szennyvíz átemelőre?

Mi lesz a szennyvízzel és mi az a szennyvíz átemelő?

Nem kérdés, a keletkezett szennyvizet el kell vezetnünk az otthonunkból. Legegyszerűbben ezt úgy oldhatjuk meg, ha a belevezetjük a szennyvizet a csatornába. Ezzel legtöbbször nincs gond, ám vannak olyan helyzetek, amikor a szennyvizünk alacsonyabban van, mint a csatorna maga.
Számtalan oka lehet ennek. A szennyvízforrásaink alacsonyabban vannak, mint a szennyvízcső (például a pincében), de gyakori, hogy a domborzati viszonyok miatt alacsonyabban helyezkedik el otthonunk, mint a csatornaszint. Ilyenkor szennyvíz átemelőt kell használnunk.

Mi a szennyvízátemelő és hogyan működik?

A szennyvíz átemelő feladata az, hogy a szennyvizet egy alacsonyabb pontról egy magasabb pontra emelje fel. Maga a szennyvízátemelő nem bonyolult, legtöbbször egy nagyobb műanyag akna, amelyben egy szivattyú van, az fogja a vizet a magasabb pontra szivattyúzni. Nem csak családi házaknál, hanem ipari létesítményeknél is használják őket, ilyenkor akár egyszerre több, nagy teljesítményű szivattyút is.
A működése egyszerű: a gyűjtőtartályba beérkező víz szintjét folyamatosan érzékeljük, és ha a szennyvíz egy meghatározott szintet elér, bekapcsol a szivattyú, ami egy másik csövön keresztül a szennyvizet megemelve belevezeti a csatornába.

A szennyvízátemelő típusok

Többféleképpen lehet csoportosítani a különböző átemelőket. Léteznek előregyártott beltériek (ebben az esetben a rendszer az épületen belül található és hasznos területtől foszthat meg), kültériek – ami talán kedvezőbb hiszen a kertben / az ingatlanon kívül helyezzük el.
A legelterjedtebbek az egyszivattyús gyűjtőtartályos megoldások: ez egyetlen tartállyal és egy szivattyúval dolgozik, de léteznek két szivattyús megoldások is. Ilyenkor, ha az egyik szivattyú megállna, nincs gond, a másik átveszi a munkát. Ez így egy üzembiztosabb megoldás és elsősorban érzékenyebb/ipari környezetben elterjedt megoldás.

Mikor van rá szükség?

Ideális esetben az otthonunk a szennyvízcső föld alatti magassága felett van, így külön eszköz nélkül gravitációs elven is bele lehet vezetni a szennyvizet a csőbe.
Ám egy csodás kilátású dombtető vagy a kellemes mikroklímájú völgy okozhatnak „gondot”, azaz előfordulhat, hogy lehetetlen úgy építkezni, hogy az összes vizes helység egy magasságban legyen a szennyvízcsővel. Ilyenkor nincs más megoldás, mint a szennyvízátemelő. De nem csak ekkor.
Gyakori, hogy a nyaralókban, kempingekben, félreeső helyeken van rá szükség, épp úgy ahogy a közintézmények, kórházak (legtöbbször az alagsor miatt) a kereskedelmi és bevásárlóközpontok is igénylik.

Így válaszd ki

Évtizedekre fogsz választani, ezért fontos, hogy ne a szomszédot kérdezd meg, hogy ő mit ajánl, ne az egyik ismerőst, aki esetleg érthet hozzá és semmiképpen ne a Facebookon csoportokban kérdezz, és ismeretlenek tanácsát fogadd meg, hanem fordulj szakértőhöz, hiszen minden helyzet egyedi kialakítást és megvalósítást vonhat maga után.
A választást befolyásolja, hogy szennyezett vagy szennyvíz, amiről beszélünk, vagy darálós vagy örvénykerekes szivattyút érdemesebb venned. A tartály méretét is szakember döntse el: a túl kicsi éppúgy nem jó, mint a túl nagy űrtartalom.

A karbantartás

A szennyvízátemelőt időről időre karban kell tartani, különben nem tud majd optimálisan működni. A legfontosabb a rendszeres tisztítás, amely megnöveli az élettartamot, elkerülhető vele a dugulás vagy a lerakódás. Ezeket a tisztítási feladatokat érdemes szakértőre és cégre bízni már csak azért is, mert a keletkezett hulladékot a megfelelő helyre kell szállítani és szakszerűen kell ott tovább kezelni.

Ismerj meg minket jobban, a választékunkban megtalálod a legkorszerűbb technológiájú beltéri és kültéri szennyvízátemelőket is!

HiSewlift kompakt szennyvízátemelő berendezés

Alkalmazási területek:

Mélyen fekvő telkek, épületek csatornaszint alatti szennyvizeinek
elvezetéséhez és átemeléséhez, amennyiben a gravitációs
elvezetés nem lehetséges.

Tulajdonságok:

  • Feszültség: 230 V
  • Teljesítmény: 2,60 kW
  • Áramfelvétel: 11,6 A
  • Méret (mm): 750 x 600
  • Csatlakozás: 5/4″

Jellemzők:

  • lakótérben elhelyezhető, be is betonozható kivitel
  • optimalizált tartályméret és forma
  • gondosan megválasztott szerkezeti anyagok
  • ideális szívótér kialakítás
  • örvénykerekes vagy aprítóéles hidraulikával szerelt szivattyúkkal
  • egy vagy kétgépes kialakításban
  • szagmentesen záródó műanyag fedéllel
  • belső kialakításuk kompletten szerelt, csövezéssel, golyós visszacsapószeleppel, hollandis elzárószerelvénnyel
  • gazdaságos beépítés és üzemeltetés
  • könnyedén telepíthetők
  • opcióként alap- és egyedi igényeket kielégítő vezérlőegységekkel és védelmekkel

C-S K SXG 1000 előregyártott kültéri szennyvízátemelő berendezés

Alkalmazási területek:

Mélyen fekvő telkek, épületek csatornaszint alatti szennyvizeinek
elvezetéséhez és átemeléséhez, amennyiben a gravitációs
elvezetés nem lehetséges.

Tulajdonságok:

  • Feszültség: 230 V
  • Teljesítmény: 1,10 kW
  • Áramfelvétel: 5,0 A
  • Méret (mm): 1500 x 600
  • Csatlakozás: 6/4″

Jellemzők:

  • kültéri, földbe süllyeszthető kivitel
  • optimalizált tartályméret és forma
  • gondosan megválasztott szerkezeti anyagok
  • ideális szívótér kialakítás
  • örvénykerekes vagy aprítóéles hidraulikával szerelt szivattyúkkal
  • egy vagy kétgépes kialakításban
  • lépésálló műkő fedlap
  • belső kialakításuk kompletten szerelt, csövezéssel, golyós visszacsapószeleppel, hollandis elzárószerelvénnyel
  • gazdaságos beépítés és üzemeltetés
  • könnyedén telepíthetők
  • opcióként alap- és egyedi igényeket kielégítő vezérlőegységekkel és védelmekkel

C-S K XG 1200 előregyártott kültéri szennyvízátemelő berendezés

Alkalmazási területek:

Mélyen fekvő telkek, épületek csatornaszint alatti szennyvizeinek
elvezetéséhez és átemeléséhez, amennyiben a gravitációs
elvezetés nem lehetséges.

Tulajdonságok:

  • Feszültség: 230 V
  • Teljesítmény: 1,10 kW
  • Áramfelvétel: 5,0 A
  • Méret (mm): 1500 x 600
  • Csatlakozás: 6/4″

Jellemzők:

  • kültéri, földbe süllyeszthető kivitel
  • optimalizált tartályméret és forma
  • gondosan megválasztott szerkezeti anyagok
  • ideális szívótér kialakítás
  • örvénykerekes vagy aprítóéles hidraulikával szerelt szivattyúkkal
  • egy vagy kétgépes kialakításban
  • lépésálló műkő fedlap
  • belső kialakításuk kompletten szerelt, csövezéssel, golyós visszacsapószeleppel, hollandis elzárószerelvénnyel
  • gazdaságos beépítés és üzemeltetés
  • könnyedén telepíthetők
  • opcióként alap- és egyedi igényeket kielégítő vezérlőegységekkel és védelmekkel